Čarobni istarski tartufi – vrste, legende, zanimljivosti

Gastronomija je način života u Istri, njezina tradicija, svježi, sezonski sastojci i inovativni kuhari koji isprobavaju i kombiniraju kako bi ovaj mali poluotok bio mjesto izbora za sve gurmane. Slavna uporaba tartufa za začinjavanje odrezaka ili dodani u čokoladne kolače samo su neki od primjera sofisticiranih i inovativnih jela u ponudi.

Specijaliteti od tartufa, Lokalno i domaće,Čarobni istarski tartufi

Latinskim izrazom Tuber,  sastojak je koji se naziva i čisto zlato zbog izrazito visoke cijene, ali i specifičnog i bogatog okusa koji dominira u svakom dodanom jelu.

Tartufi su povezani s mnogim mitovima i legendama

Rimljani su visoko cijenili tartufe vjerujući da su stvoreni kad je munja boga Jupitera pogodila hrast. Njihovo prirodno stanište skriveno je ispod hrasta. Rastu pod zemljom na dubini od 10-30 cm i favoriziraju vlažno tlo uglavnom u blizini rijeka i vrlo ih je teško pronaći.

Postoje dvije glavne vrste tartufa

  • bijeli tartuf (Tuber magnatum), koji je jedan od najboljih vrsta, a ima i najveću tržišnu cijenu. Bijeli tartuf ima prodoran miris češnjaka i ostarelog sira.
  • crni tartuf (Tuber melanosporum) kojeg odlikuje sofisticirani miris koji podsjeća na češnjak i svježu zemlju.

ISTRA, DIVOVI I PATULJCI

Tartufe je na europske dvorove donijela obitelj Savoy tijekom srednjeg vijeka, ali u priči o tartufima ne smijemo zaboraviti spomenuti istarsku regiju, hrvatsku Toskanu. Najbolji hrvatski tartufi rastu u Istri i priča postaje zanimljivija s legendom o divovima i patuljcima.

Stare legende govore da su gradove na istarskim brežuljcima gradili divovi. Sjedeći na brežuljcima, međusobno su se gađali kamenjem i neizmjerno uživali u bijelim tartufima koje su svako toliko dobili u glavu. Ljubomorni patuljci zamazali su tartufe crnim otrovom. Ne mogavši odoljeti, divovi su pojeli sve do posljednjeg otrovnog tartufa i nestali iz Istre. Ali crne spore stvorile su novi tip tartufa, crni tartuf, kojem danas ljudi ne mogu odoljeti isto kao i istarski divovi u legendi.

Tartufi su se u Istri koristili u ruralnim područjima i jednostavno su dodavani u kuhani krumpir ili jaja. Danas su gastronomske kombinacije s tartufima gotovo beskrajne, mada se u tradicionalnoj istarskoj kuhinji tartufi koriste sa fužima, njokima, palentom i omletima.

Ovdje u našem obiteljskom restoranu poslužujemo domaću tradicionalnu istarsku tjesteninu sa tartufima pripremljenim na jedan zanimljiv način 🙂 A ako želite otkriti koji, morat ćete doći do nas 😉

Vino i tartufi – je li to ljubav?

Uparivanje hrane i vina ponekad je kompliciran proces, a miješanje vina i jela s tartufima je posebno teško. Bijeli tartuf je vrhunski u ukusu i vrlo je važno da vino ne nadjača intenzitet okusa. Najbolja poslovica koja u potpunosti objašnjava okus tartufa na tanjuru je: “Tartuf u ukusnom jelu je poput izvrsnog parfema na lijepoj ženi.”

ZANIMLJIVA ČINJENICA: Gljive su jedina biljka s vitaminom D.